Kot Syjamski – hodowla, pielęgnacja

Koty syjamskie są jedną z odmian, najmocniej modyfikowaną przez wpływ ludzi. Wbrew pozorom wcale nie były to zwierzęta z wyższych sfer tak jak to jest w tej chwili. Pojedynczy koty takiej odmiany, miały wyjątkowo skomplikowane życie. Traktowano je przede wszystkim jako egzotyczne elementy zoo oraz innych miejsc. Potem z czasem kot syjamski zaczął stały się domowym kociakami.

syjamski
Kot Syjamski – zdjęcie znalezione na stronie Ihypoallergeniccats.com

Żeby nadać mu znacznie bardziej rozpoznawalny wygląd kot syjamski zostawał znacznie mocniej zmieniany znacznie większe rzesze hodowców tego rodzaju wspaniałych pupili. Być może ciężko w to wierzyć lecz pierwsze kot syjamski miał budowę intensywniej zwartą oraz mocną. Teraz na pewno większości osobą koty syjamskie kojarzą się z wrażliwością oraz wiotkością. Pojedyncza z cech szczególnie charakterystycznych są nietypowe tęczówki kota tej rasy.

Ich przepiękny niebieski odcień a także ukośne ułożenie względem siebie sprawia iż spojrzenie takiego pupila może być szczególnie przenikliwe. Niestety z racji silnej ludzkiej ingerencji w procesy zmian rasy, koty te zapadają na różnorodne schorzenia posiadające swoje genetyczne podłoże. Przeważnie spotykane są deformacje w obrębie mostka, schorzenie stawu biodrowego bądź też zapadanie się gałki ocznej. Z powodu tak poważnych dla czworonoga wad, każdy opiekun musi dobrze orientować się w zasadzie dziedziczenia cech poprzez rodziców oraz zasad krzyżowania osobników. Kot syjamski jest teraz zwierzęciem wrażliwym i uwielbiającym kontakt z człowiekiem. Mocno przywiązuje się on do otaczających go osób może cierpieć z racji ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *